Hakkımızda

nomi
Biz,  Nedim (psikolojik danışman ve eğitim uzmanı), Özlem (İngilizce öğretmeni), Masal (oyunbaz çocuk) ve sevgi dolu köpek İrma'dan oluşan, çocukları ve oyunları seven bir aileyiz ve çocuklarınızın sizler için ne kadar değerli olduğunu iyi biliriz.

Nomi Oyun Evini, çocuklar, kendi dillerinden anlayan, hissettiklerine kulak veren, birey olmalarını destekleyen eğitim uzmanları eşliğinde ve kendi evlerindeymişçesine rahat bir ortamda;

  • akranlarıyla sosyalleşsinler,

  • yaşlarına uygun oyunlar oynasınlar,

  • kurdukları oyunların kahramanları olsunlar,

  • bulmacalar çözsünler,

  • üretmekten heyecan duysunlar,

  • eğlenirken her türlü kirlilikten uzak olabilsinler

diye 2016 yılında kurduk. Bekleriz.

Nedim Toker

Kendimi bildim bileli oyun oynuyorum.

Küçük bir çocukken, kimselerle paylaşamadığım oyuncak arabalarımla kendi kendime oynardım. Büyüdükçe, Ayrancı'nın inlerle cinlerin top oynadıkları sokaklarında, yağmurların büyüttüğü su birikintilerinde arkadaşlarımla kağıttan kayıklar yüzdürür, apartman avlularında kutu oyunlarıyla saatler geçirir, sonra komşuların zillerini çalıp kaçar, ağaçlarda dut bırakmaz oldum. Oyunlarla büyüyüp üniversiteye başladıktan sonra yeğenlerimle evcilik ve saklambaç oynadım. Şimdilerde yedi yaşındaki kızımla oynuyorum. Bugün yapabildiğim birçok şeyi oynadığım oyunlar sayesinde öğrendim. Oyunlar ve çocukların yapmak istediğim işe karar vermekte de kılavuzum olduğuna inanırım. 

Okudukça ve çalıştıkça oyunun yetişkinlerin yabana attığı bir alan olduğunu üzülerek görüyorum. Oysa oyun çocuğun işidir. Nomi Oyun Evini bu yüzden kurdum; daha fazla çocuğun işe koyulmasını sağlamak için.

Öykümün yetişkinlerce daha çok kulak verilen kısmına gelince; üç sene ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünde okudum. Bir dişli fabrikasında stajımı yaparken hayatımda makinelere değil, insanlara yer açmak istediğimi fark ettim ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümüne geçtim. Buradaki lisans derslerinden sonra, yüksek lisans ve doktora derslerim boyunca ODTÜ'de Araştırma Görevlisi olarak çalıştım ve öğrenmeyi seven gençlere dersler verdim. Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okullarında Ölçme-Değerlendirme Uzmanı ve İlkokul Müdür Yardımcısı olarak çalıştım. Cito Türkiye'de Bilim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü olarak görev yaptım. Orada çalışırken Türkiye'nin pek çok yerinden gelen anaokulu öğretmenlerine eğitimler verdim. Ülke genelinde yapılan Öğrenci İzleme Sistemini koordine ettim. Ankara Sınav Kolejinde Ölçme Değerlendirme Uzmanlığı yaptım.

Şu anda ise Nomi Oyun Evindeki görevlerimin yanı sıra TED Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde öğretim görevlisi olarak ders veriyorum.

Oyun Evine beklerim.

 

Sevgiyle.

 

 

Özlem Sun Toker

Çocukken doğru dürüst oyun oynamadım diye düşünürken, tüm yaşadıklarımı birer oyun olarak görmeye başladığım zaman Nomi Oyun Evinin bir parçası oluverdim. Buraya kadar profesyonel düzeyde oynadığım oyunlardan biraz bahsedeyim.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümünü bitirdim. Hiç aklımda yokken,  T.C. Merkez Bankası Eğitim Müdürlüğünde öğretmencilik oynamaya başladım. Altı yıl süren bu güzel oyun sırasında, İngiliz Kültür Derneğinin yürüttüğü yüksek lisans dengi bir eğitim programını tamamladım ve denizaşırı ülkelerde İngilizce öğretmenliği yapabilirlik sertifikası aldım; ayrıca, eğitimde drama derslerine katılarak, dil kursu katılımcıları ile drama kulübü çalışmalarını yürüttüm.

Her oyunun bir sonu var ve yaşam boyu karşımıza çıkan oyunlara kimi zaman severek kimi zaman sevmeden dahil oluyoruz. Aklım fikrim hep ilk dahil olduğumda kalarak, yine T.C. Merkez Bankasında uzun yıllar sırasıyla çevirmencilik ve ithalatçılık oynamaya başladım. Bir daha öğretmencilik oynamak istiyordum. Bu oyunun kurallarını çevrim içi kurslarla yeniden gözden geçirdim ve Atılım Üniversitesinin Hazırlık ve Yabancı Diller Bölümlerinde İngilizce öğrettim.

Şimdilerde önüme çıkan ipuçlarını izleyerek, masallar okuyup anlatmaya çalışıyorum. Bununla eşzamanlı olarak bir anaokulunda İngilizce dersi veriyorum ve Nomi Oyun Evinde kendimi ve çocukları oyunlarla özgürleştirmeyi deniyorum.

Sevgiyle.